4 kroki do przodu

Przed nami rok 2019 – niektórzy z Nas mają nowe postanowienia, inni nie zawracają sobie już tym głowy.. czy słusznie tego nie wiem. Wiem na pewno jednak, że dużo łatwiej dążyć do celów jeśli nie są one zbyt pracochłonne i jeśli po prostu sprawiają nam przyjemność.

Jak to się ma do nauki czegokolwiek, a zwłaszcza języków. Ze swojego doświadczenia wiem, że poznawanie nowego języka nie do końca musi się nam kojarzyć z nauką, bardzo często robimy największe postępy nie ucząc się w ogóle, a raczej obcując z językiem. Na pewno wszyscy mamy znajomego, który gdzieś wyjechał i nagle język obcy, którym zaczął się posługiwać przestał być dla niego obcy, a zagadnienia gramatyczne, które do tej pory były nieogarnięcia, stały się dziecinnie proste! Dlaczego? Z pewnością odpowiecie, że jest to oczywiste gdy ktoś przenosi się do innego kraju.. i tak i nie. Możemy bowiem u siebie w domu, w pracy także stworzyć warunki nauki języka w taki sposób jak uczą się Ci co wyjechali.

Jak tego dokonać?

Myślę, że na początek warto podążać 4 PROSTYMI krokami:

yes! yes! yess!

1

zapomnijmy o nauce języka w ogóle – większość z Nas już w przeszłości musiała się duuuuużo nauczyć i nie bardzo Nam się chce do nauki wracać. Dlatego też pomyślmy o języku jako o kroku do przyjemności.. hiszpański dla Barcelony, włoski dla najpiękniejszej fontanny w Rzymie, niemiecki dla klimatycznej knajpki w Berlinie itd….

2

zaprośmy język do domu – nie kupujmy ton książek do nauki języka, których nigdy nie przeczytamy.. raczej zacznijmy w tym języku rozmawiać (czytanie zostawmy na potem). Zaprośmy do siebie nauczyciela (w sposób rzeczywisty lub wirtualny), który stosuje naturalny sposób nauczania i dzięki temu spotykamy się z nim aby porozmawiać, a nie wkuwać reguły, zasady i słówka,

3

otaczajmy się językiem – korzystajmy z każdej wolnej chwili aby coś w tym języku obejrzeć, posłuchać, a z czasem nawet poczytać (im prostsze rzeczy tym lepsze, grube księgi zostawmy na później..) Im więcej w tym języku będziemy mówić i myśleć, tym milej będą się Nam te czynności kojarzyć. Otaczanie się językiem w naturalny, niewymuszony sposób daje najszybsze i najtrwalsze rezultaty.

4

nagradzajmy się – pamiętajmy, że celem naszego zaangażowania jest umiejętność, która da Nam w przyszłości OGROMNĄ satysfakcję. Pamiętajmy więc żeby korzystać z umiejętności, które mamy i dajmy sobie w nagrodę możliwość porozmawiania po włosku w pobliskiej lodziarni prowadzonej przez Włocha, pojedźmy w końcu do Austrii na narty i zamawiajmy grzańca po niemiecku, obejrzyjmy Wenezuelską telenowelę w oryginale (najprostszy sposób na szlifowanie hiszpańskiego, pełen zabawy i zrozumienia… wiem co mówię bo sama ciągle ćwiczę – pozdrowienia dla mojego lektora 😉

idealna pogoda na ciepłą herbatę i coś do poczytania

Życzę Wam miłej nauki.
Ciao, bye, pa

AniaR #wordbyann
www.DirectSchool.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.