Porozmawiajmy..

Nauka języka dla dorosłych wcale nie musi być trudna i mozolna, istnieje przekonanie, że dzieci łatwiej uczą się języków i myślimy, że jest na to już za późno – BZDURY.
Według mnie wszystko zależy od tego jak do nauki podchodzimy – dużo też zależy od nauczyciela, z którym postanowiliśmy się uczyć.

Moim zdaniem najlepszy sposób nauki to najbardziej naturalny sposób, dzięki któremu prawie w ogóle nie czujemy, że się uczymy. Podczas nauki stawiam na konwersacje z uczniami i sama się ucząc proszę o taką technikę nauczania. Zajęcia składają się poznawania nowego słownictwa i technik gramatycznych, które są ćwiczone na żywym języku BEZ TŁUMACZENIA na język polski, tak abyśmy jak najbardziej poczuli, że jesteśmy w stanie korzystać z języka niezależnie od poziomu, na którym się znajdujemy..

Pracujemy z książką, ponieważ z doświadczenia wiem, że luźne konwersacje nie do końca się sprawdzają – dużą część rzeczy zapominamy po lekcjach i dobrze móc wtedy skorzystać z podręcznika tak, aby sobie o czymś przypomnieć. Stosuję, więc tzw. konwersację kontrolowaną 🙂 i ona bardzo dobrze się sprawdza. Wielu nauczycieli nie stosuje tej techniki często, ponieważ jest ona TRUDNIEJSZA od zwykłej pracy z podręcznikiem. Musimy być w 100% obecni na zajęciach i być w stanie poprowadzić konwersacje na każdy temat, nie ukrywam, że bardzo dobra umiejętność języka jest tu niezbędna (u nauczycieli oczywiście 🙂 . Zachęcam do zapoznania się z taką metodą nauczania – jest ona prosta, przyjemna i daje nam duuuuużo satysfakcji.

Następnym razem podczas zajęć warto zwrócić uwagę czy:

* nauczyciel nie za bardzo skupia się na tłumaczeniach tekstów (niepolecane, gdy chcemy korzystać z języka obcego w rzeczywistych sytuacjach, chyba, że chcemy zostać tłumaczami)

* zajęcia budują w nas coraz większą pewność siebie – rozmawiając nie jesteśmy skrępowani i czujemy tzw. luz

* chcemy w tych zajęciach uczestniczyć, ponieważ są one ciekawe i mamy możliwość ćwiczyć język, czy raczej idziemy na nie z poczucia obowiązku i trochę z przyzwyczajenia

* nauczyciel poprawia naszą wymowę i gramatykę tak, aby utrwalić w nas dobre nawyki

* dzięki zajęciom stajemy się bardziej śmiali w korzystaniu z języka w różnych sytuacjach (rozmowy, telefony, maile itp.), Jeśli nasz opór, co do stosowania języka nie mija koniecznie trzeba coś z tym zrobić!

Jeżeli na wszystkie lub większość odpowiedzi możemy powiedzieć TAK to znaczy, że świetnie wybraliśmy lektora/sposób nauki – gratuluję!

Jeżeli natomiast nie do końca możemy tak stwierdzić to może warto jednak zmienić sposób nauki, czasem warto więcej zainwestować (finansowo/czasowo/zrezygnować z przyzwyczajeń) i mieć z czasem poczucie, że zainwestowaliśmy naprawdę mądrze.

Nauka ma być ZABAWĄ – pamiętajmy o tym!

Życzę Wam miłej nauki.
Ciao, bye, pa

AniaR
www.DirectSchool.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.